CD Projekcie

E3 2011
24 lipca 2017
Gamescomie 2011 i ówczesnych modach growych
24 lipca 2017

CD Projekcie

Wakacje, głupcze!

Wakacje to okres przerażający dla branży telewizyjnej. Sezon ogórkowy oznacza, że nie dzieje się w zasadzie nic, a jeżeli już się dzieje, to wówczas mało kto jest zainteresowany, bo wszyscy wolą się wczasować. Jak pojawia się jakiś ważny temat, to bywa maglowany na wszelkie różne sposoby, by wyciągnąć możliwe dużo, obrobić go na różne strony i powrócić doń za czas jakiś – wszystko w wiadomym celu.

Dlatego też ja obrałem sobie na dziś jeden temat, który obrócę na kilka sposobów.

Miałem okazję pośrednio uczestniczyć w Wielce Ważnym Spotkaniu mającym zachęcić inwestorów do wykładania pieniędzy w Polsce, przede wszystkim w obszarze nowych technologii i komputerów. Na zachętę podawano sukcesy w tej szeroko pojętej branży – i tu pojawiła się tematyka gier. Nie, nie było o tym, że nasz premier wręczył prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej kolekcjonerkę Wiedźmina 2. Ale było o Wiedźminie.

Konkretnie było o tym, że panowie Kicińscy odebrali wraz z Cameronem Oscara za Avatara w kategorii efekty specjalne. Jako człek ciekawy i pewny jedynie tego, że niczego pewnym być nie można, uważnie zbadałem listę płac Avatara. Nie znalazłem tam zbyt wielu polsko brzmiących nazwisk w kategoriach Visual Effects czy Special Effects. Był Jeff P. Apczynski, Atanas Atanasov, Brian Blasiak, Tatjana Bozinovski, Lukasz Bukowiecki, Berni Demolski, Dean Lewandowski, Aleksander Nowotny, Ryan Romanski, Chrystia Siolkowsky, Ryan T. Smolarek, Piotr Stanczyk, Ewa Szczepaniak, Peter Szewczyk, Michael Tandecki, Jeff Wozniak, Hubert Zapalowicz, John Zdankiewicz… Całkiem pokaźna lista polsko brzmiących nazwisk, ale jakoś braci Kicińskich zabrakło. Postanowiłem tedy przeprowadzić myślowe śledztwo, z czego wynikł ten błąd – zamierzony czy mnie, osądźcie sami.

Dlaczego panowie Kicińscy, a nie pan Kiciński i pan Iwiński? To było pierwsze pytanie, na które postanowiłem sobie odpowiedzieć. Pierwsze i banalne – Adam jest prezesem, Michał często występuje w mediach. Marcin Iwiński, formalnie współtwórca potęgi CD Projektu, stoi nieco z boku i rzadziej się pojawia.

Dlaczego w ogóle panowie Kicińscy w kontekście Oscarowym? Tu sprawa też była dość banalna. Koniec końców Wiedźmin i Wiedźmin 2 to produkcje, które powstały w firmie CD Projekt Red, której szefują w taki czy inny sposób. Przy pierwszym Wiedźminie pracował Tomasz Bagiński z Platige Image, który w 2002 roku był nominowany do Oscara w kategorii krótki film animowany za słynną Katedrę. Powiązanie, choć odległe, dało się znaleźć.

Tomasz Kreczmar
Tomasz Kreczmar
Tomek Kreczmar: Organizator, dziennikarz, publicysta, manager, tłumacz, miłośnik gier, technologii i ruchomych obrazów.