Newsy grudzień 2015

Newsy listopad 2015
9 sierpnia 2017

Newsy grudzień 2015

29.12.15

Wyjątkowo (przynajmniej póki co:) pojawiam się na polygamii.pl z tekstem poświęconym promowaniu gier w oparciu o pewną znaną markę: „Gra byłych twórców Wiedźmina” – czy to naprawdę coś znaczy? Stare przysłowie brzmi, że porażka jest sierotą, a sukces ma wielu ojców. Nie inaczej rzecz się ma w przypadku gier wideo. Im lepsze oceny, im lepszy odbiór ma jakiś tytuł, tym więcej osób pragnie przypisać sobie choćby część sukcesu. Z jednej strony to nic złego – koniec końców wielu się takie creditsy po prostu należą. Z drugiej jednak wypada dokładnie zbadać sprawę, bo może się okazać, że ktoś ostro przesadził. Bo przecież film „Wiedźmin” (ten z 2001 roku) dałoby się też reklamować, jako obraz twórcy „Pianisty”…

27.12.15

Ukazuje się kolejny numer magazynu Rebel Times z moim felietonem (przy okazji Osadników z Catanu stworzył nie Reiner Knizia, a Klaus Tauber – za błąd przepraszam): Zastanawialiście się czasem, jak wielki wpływ gry mają na kulturę? Mam tu na myśli wszelkiego typu gry – od planszowych, przez RPG-i, na wideo zaś kończąc. Słynny amerykański socjolog, Gary A. Fine, powiedział, że na przestrzeni minionych kilku lat gry stały się „globalną kulturą młodych ludzi”. Jako medium są aktualnie obecne w różnych dziedzinach życia: zawodowego, rozrywkowego lub kulturowego. Stały się elementem pojawiającym się w literaturze, kinie i sztuce.

26.12.15

Komórkomania.pl publikuje kolejny z licznych wideofelietonów, które opracowałem, tym razem opowiadający o podróbkachStrzeżcie się podróbek! Łatwo powiedzieć, prawda? Niby wiemy, że są miejsca, w których nie warto kupować, ale jednak często-gęsto kusi nas, by skorzystać z okazji i kupić towar, który wydaje się niczym nie różnić od oryginału. Nie tylko jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, bo przecież ten najłatwiej skopiować. Gorzej, gdy różnice dotyczą bebechów sprzętu. A jeszcze gorzej, gdy twórcy podróbki przewidywali, że ktoś może postanowić sprawdzić osiągi urządzenia albo – nie daj boże – wrzucić jakieś oprogramowanie testujące. Okazuje się jednak, iż podróbkowi specjaliści znaleźli niezwykłe sposoby na oszukanie klientów. Poszukiwanie różnic staje się zadaniem godnym Sherlocka Holmesa czy Herkulesa Poirot.

21.12.15

_magazyn.Allegro raz jeszcze – tym razem o Minecrafcie i o tym, jak to fajnie jest stworzony produkt i że wcale nie jest tak groźny dla dzieciaków, jak niektórzy uważają: Minecraft to w tej chwili jedna z najpopularniejszych gier komputerowych na świecie. Zagrywają się w nią dzieciaki, ale sięgają po nią i dorośli. Niektórzy rodzice obawiają się, że ich pociechy spędzają na graniu zbyt wiele czasu. Ich obawy nie zawsze są jednak uzasadnione.

17.12.15

Znów
_magazyn.Allegro, ale tym razem tekst przygotowany przeze mnie, jednakże przy istotnym udziale pisarzy i publicystów około-fantastycznych, a poświęcony sagom science fiction. Wypowiadają się m.in.: Rafał Kosik, Kamil Śmiałkowski, Rafał Orkan czy Marcin Przybyłek. Przez najbliższe tygodnie nazwa Gwiezdne Wojny wciąż będzie odmieniana na wszystkie możliwe sposoby. Niemniej należy pamiętać, że fantastyka naukowa to dużo więcej niż saga Star Wars. Oto kilka polecanych przez samych autorów sf serii, które są idealnym pomysłem na świąteczny prezent.

16.12.15

Na facebookowym profilu firmy Cenega pojawił się mój materiał poświęcony grze Dark Souls 3Najtrudniejszy, najmroczniejszy, najbardziej fabularnie pokręcony RPG akcji powraca. Pamiętacie liczne śmierci z Dark Souls 1? Nie znudziły Wam się porażki w Dark Souls 2? Nie możecie się doczekać masowego umierania w Dark Souls 3? Jeśli tak, to mam dla was świetną wiadomość. Wszystko to, za co kochamy i nienawidzimy serię zapoczątkowaną przez Demon Souls powraca w jeszcze gorszej, czyli lepszej postaci. gets__content” data-parentuniqueid=””>

_magazyn.Allegro publikuje kolejny mój tekst, tym razem poświęcony techno-zabawkomCzy chcemy tego, czy nie – nasze dzieci żyją w świecie cyfrowych zabawek. Tablet to jeden z pierwszych gadżetów, z jakim na dobre oswajają się nasze pociechy. Nie należy jednak zapominać, że są i inne fajne, a nadto edukacyjne zabawki dla dzieciaków.

15.12.15

Portal
komórkomania.pl publikuje kolejny z mych licznych wideofelietonów, tym razem poświęcony historii pewnej znanej growej postaci: Ależ ten czas szybko płynie. Ani się człowiek obejrzy, a już stworkowi bez szyi, rączek i nóżek – ale za to ze główką, stópkami i dłońmi mija 20 lat… 1 września 1995 roku na rynku gier zawitała pierwsza odsłona serii stworzonej przez Michaela Ancela. W zasadzie od samego początku swego istnienia Rayman pojawiał się również w wersjach mobilnych. Pierwsza odsłona doczekała się portu na PSP czy Game Boy Advance, a druga zawitała nawet na iPhonie.

Również komórkomania.pl emituje materiał, który realizowałem – zdjęcia oraz montaż – poświęcony smartwatchowi Moto 360 drugiej generacji. W materiale główną rolę odgrywa naczelny portalu: Janek Blinstrub. Moto 360 pierwszej generacji to jeden z najcieplej przyjętych przez rynek zegarków z Androidem Wear i chyba pierwsze urządzenie tego typu, które udowodniło, że smartwatch może być ładną biżuterią. Jak prezentuje się druga generacja? O tym w przygotowanej przez Janka wideoprezentacji. >

11.12.2015

Na facebookowym fanpage’u firmy Cenega pojawił się mój materiał wideo poświęcony drugiej odsłonie remake’a słynnego UFO, czyli XCOM2: Akcja gry rozpoczyna się w 20 lat po wydarzeniach przedstawionych w pierwszej odsłonie gry. Bez względu na nasze sukcesy w XCOM 1, dwójka opowiada o Ziemi, którą zajęli kosmiczni najeźdźcy. Nie są oni jednak okrutnymi panami, a sprytnymi manipulatorami, którzy prawie całej ludzkości wmówili, że niosą jej dobro choćby w postaci uwolnienia od wszelkich chorób. Kłamstwo przejrzeli nieliczni, tworząc partyzancką organizację zbudowaną na fundamentach tytułowego XCOM, czyli Extraterrestrial Combat Unit.

10.12.2015

Na
komorkomanii.pl pojawił się kolejny wideofelieton, który opracowałem, tym razem poświęcony mobilnym grom w świecie Gwiezdnych WojenSą wszędzie. Gdzie się nie obejrzymy, tam Star Wars. Nowy film kolejny raz obudził uśpionego potwora. Monumentalną markę, która zasypia tylko po to, by obudzić się z jeszcze większą potęgę. A Przebudzenie Mocy tylko to potwierdza. Ci z nas, dla których film to za mało – a także ci, którzy chcą sobie jakoś umilić ostatnie chwile oczekiwania, sięgają po poprzednie odsłony, czytają książki czy komiksy. Wreszcie – grają. W planszówki. Na konsolach czy pecetach. A mogą również na urządzeniach przenośnych. Oto pięć najfajniejszych moich zdaniem gier z uniwersum Gwiezdnych Wojen, w które warto pograć w okolicy premiery Przebudzenie Mocy.

09.12.2015

Znów gadżetomania.pl umieściła mój materiał – tym razem wideo. Jest to pierwszy film z planowanego cyklu Tech Heroes opowiadający o Sosie Sosowskim i jego niezwykłych grach. Na pytanie dlaczego robi gry zwykł odpowiadać: Robię gry, bo uwielbiam to robić! Uwielbiam też w nie grać, więc zazwyczaj kończy się na tym, że robię grę tylko po to, żeby sobie w nią pograć! Od tego też się zaczęło. Więcej informacji można znaleźć na jego stronie www.

08.12.2015

Gadżetomania.pl prezentuje na stronie głównej kolejny mój tekst, tym razem poświęcony tokijskim zakupomZ każdym rokiem Japonia jest coraz bliżej Polski. Za sprawą ciężkiej pracy vlogerów, podróżników oraz blogerów. A także dzięki bezpośrednim lotom do Tokio. Jeśli zatem zamierzacie wybrać do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni na przedgwiazdkowe zakupy, pomyślcie o takich oto niezwykłych urządzeniach…

07.12.2015

_magazyn.allegro publikuje kolejny mój tekst, tym razem poświęcony klasycznym grom nawiązującym do słynnej kosmicznej sagi: Nie wszyscy lubią gry wideo. Na świecie jest mnóstwo miłośników Gwiezdnych Wojen, którzy za elektroniczną rozrywką po prostu nie przepadają. Ale lubią spędzić czas z przyjaciółmi czy rodziną w bardzo odległej galaktyce. Od tego są liczne „gry bez prądu”, po które warto sięgnąć.


03.12.2015

Na portalu komorkomania.pl pojawił się mój kolejny wideofelieton, tym razem poświęcony afrykańskiemu „internetowi bez interentu”: Jesteśmy szczęśliwymi mieszkańcami świata bogatego w cyfrowe zabawki. Zawsze mamy dostęp do internetu pełnego wiedzy i informacji. Od nas tylko zależy, co robimy z naszymi wypasionymi, nowoczesnymi smartfonami. Tymczasem, tysiące kilometrów od Polski i Europy jako takiej, cyfrowy świat jawi się zupełnie inaczej. Tam, gdzie nie ma bezprzewodowego internetu, a czasem nawet zasięgu sieci komórkowej, pojawiły się niezwykłe sposoby wykorzystywania technologii mobilnych.

01.12.2015

Udało mi się stworzyć podstronę poświęconą edukacyjnej planszówce, jaką współprojektowałem w wakacje 2015 roku.
Gra przeznaczona jest dla dzieci od lat 6. Zawarte w niej treści pokazują uczestnikom, że baterie znajdują się w wielu urządzeniach, których używamy każdego dnia. Jakie zagrożenie dla środowiska stanowią baterie, jak przedłużyć żywotność baterii, aby dłużej nam służyły, a także jak postępować ze zużytymi bateriami – tego wszystkiego uczy Zasilany wyścig.

Tomasz Kreczmar
Tomasz Kreczmar
Tomek Kreczmar: Organizator, dziennikarz, publicysta, manager, tłumacz, miłośnik gier, technologii i ruchomych obrazów.