Łamacz językowych barier

Tablet w służbie zbiorowego żywienia
24 lipca 2017
Gdzie uśpić nie możesz, tam po technologię sięgaj
24 lipca 2017

Łamacz językowych barier

Opublikowany 2014/01/21

Podczas naszej wakacyjnej wyprawy wybraliśmy się z Młodą na łódkę, by nacieszyć się nurkowaniem. Młoda też miała zejść pod wodę, jeśli zechce – ale nie zechciała. Na łodzi był skład międzynarodowy, czyli wielu Rosjan, kilku Anglików i Polaków oraz miejscowych. No i dwójka dzieci – Młoda i jej brytyjski rówieśnik. Oboje mieli rodzinny tablet.

Dzieciaki na początku podchodziły do siebie z licznymi obawami. Głównie wynikało to z problemów językowych i pewnie nieco z zainteresowań. Młoda wolała kolorować, a rówieśnik strzelać z karabinów. Niemniej – jak to dzieci – zbliżali się do siebie powoli acz skutecznie. W końcu oboje sięgnęli po tablety – tej samej marki i z tym samym systemem operacyjnym (coby nie robić lokowania produktu, niewymieniam). Szybko okazało się, że mają zupełnie inne aplikacje zainstalowane. Zaczęli się bawić nieswoim urządzeniem. Domagać zapisania przez rodziców nazw aplikacji, które im się podobają.

Co jednak najważniejsze, dzieciaki zaczęły ze sobą gadać w językach ponglish i english. Razem grać na tym samym tablecie i rywalizować przy okazji.

Komentarz rodzicielki rówieśnika: „Jak szybko technologia pozwala się poznać”.

Pewnie dzieciaki podobnie by się bawiły na basenie, ale łódka na morzu jednak ogranicza nieco opcje aktywności. Tablet zaś po raz kolejny pokazuje niesamowitą potęgę w przełamywaniu barier.

Tomasz Kreczmar
Tomasz Kreczmar
Tomek Kreczmar: Organizator, dziennikarz, publicysta, manager, tłumacz, miłośnik gier, technologii i ruchomych obrazów.