Newsy lipiec 2016

Newsy maj 2016
10 sierpnia 2017
Newsy wrzesień 2016
10 sierpnia 2017

Newsy lipiec 2016

26.07.2016

Z okazji długiej podróży autobusem stworzyłem podział „Ścinki„, w którym wrzucam materiały, jakie nie znalazły szansy na publikację – a to redaktorom się nie spodobało, a to czas był nieodpowiedni. Tak czy inaczej, zachęcam do czytania, w szczególności jeśli chodzi o moje literackie próbki.

24.07.2016

Dużo się wydarzyło na przestrzeni od ostatniej aktualizacji spisu moich działań. Przede wszystkim rozpocząłem pracę nad nowym projektem – konferencją poświęconą szeroko pojętej branży IT. Zapraszam na Code Europe, 5 grudnia Kraków, a 7 grudnia Warszawa. To główny powód braku aktualizacji na przestrzeni przeszło 50 dni. Swoje też dołożyło Euro oraz kolejna sesja egzaminacyjna na PJATK (oczywiście zdana bez kampanii wrześniowej!) Niemniej kilka przygotowanych wcześniej materiałów się pojawiło, a ponadto od czasu do czasu nadążam z napisaniem nowych rzeczy. Zatem oto co udało mi się wyprodukować w ostatnich dwu miesiącach:

_Magazyn.allegro:

Thorgal, czyli polski wiking Odważny, mężny i rodzinny. Pół Polak, pół Belg. A przy tym Dziecko z Gwiazd. Jego przygody śledzą setki tysięcy czytelników w całej Europie od blisko 40 lat. Powstał w wyobraźni Jeana Van Hamme’a, ale wygląd zyskał dzięki Grzegorzowi Rosińskiemu.
Superbohaterowie wcale nie są zmęczeni Nie tak dawno Batman starł się z Supermanem. Wojna bohaterów rozegrała się pomiędzy drużyną Kapitana Ameryki a siłami Iron Mana. X-meni po raz kolejny przeżywają filmowe przygody. Superbohaterowie już dawno przestali być kojarzeni tylko z kartami komiksów. Ich popularność dosłownie rozlała się na wszelkie media. Również na gry.
Którędy na Grunwald? Jeśli nie jest Ci po drodze na Grunwald, aby obejrzeć rekonstrukcję pamiętnej bitwy, możesz ją rozegrać w domowym zaciszu na komputerze albo z przyjaciółmi na planszówce. Bonusem będzie to, że tym razem wynik będzie zależał tylko od Ciebie.

Polygamia

Czy cybernetyczni gladiatorzy wygrają z piłkarzami? Ledwie 30-40 lat wystarczyło, by esport nie tylko powstał, ale zyskał na popularności do tego stopnia, by za jakiś czas zająć miejsce jeśli nie piłki nożnej, to przynajmniej tenisa.
Grałem w Gwinta Fani się domagali, więc CD Projekt RED skorzystał z okazji. Pełnoprawny, niezależny i multiplatformowy Gwint nadchodzi. Miałem okazję chwilę w niego pograć – za krótko, by wyrobić sobie finalną opinię, ale wystarczająco długo, by mieć pewne obawy.  Oczywiście Gwint w postaci samodzielnej gry nie będzie prostym rozszerzeniem karcianki, jaką znamy z konsolowego czy komputerowego Wiedźmina 3. Przede wszystkim z racji tego, iż ma to być gra oferująca tryb PvP, a nie tylko jednoosobową kampanię i walki ze sztuczną inteligencją. Zanim jednak przejdę do wrażeń z rozgrywki, kilka słów wstępu…

Rebel Times

Nr 105 Te niezwykłe paragrafówki Jak się rodziły paragrafówki – wszyscy wiemy. Na początku przeróżne eksperymenty pisarzy, dziś słynnych, jak choćby Jorge Luis Borges. Jego Examen de la obra de Herbert Quain z 1941 roku opowiadało o fikcyjnym pisarzu, Herbercie Quainie, autorze Abril marzo. Nowela była trzyczęściowa i posiadała opcje wyboru sprawiające, że całość dawało się przeczytać na dziewięć sposobów. Późniejsze dzieło Borgesa – El jardin de los senderos que se biufurcan (wydane w Polsce pt. Ogród o rozwidlających się ścieżkach) opisuje chińskiego pisarza, który w odosobnieniu pisze powieść i tworzy labirynty, co w efekcie prowadzi do powstania niezwykłej mieszanki obu – czyli labiryntowej narracji, która ma sens tylko jeżeli się ją czyta w odpowiedniej kolejności. Fikcyjna powieść wymagała wydedukowania odpowiedniej kolejności czytania kolejnych partii.
Nr 106 Prehistoria kości Rzecz jasna jednym z najstarszych „narzędzi” do grania są kości – mają najpewniej grubo ponad 5000 lat. Używali ich Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Sofokles za twórcę kości uznaje Palamedesa – Greka, który wynalazł je podczas oblężenia Troi.

PSX Extreme 226

Performerzy Coraz bardziej filmowe gry. Letspleje. Machinima. Idące w miliony odsłony na YouTubie. Gracze przestali grać tylko dla siebie. Stali się performerami. Zarabiają na pokazywaniu grania. Dla wielu wydawców to łakomy kąsek…

Komórkomania/Gadżetomania

Co było przed Pokemon Go Świat oszalał. Starzy i młodzi łapią na potęgę. Niektórych to dziwi, innych zastanawia, a jeszcze innych denerwuje. Zanim jednak „Pokemon Go” podbiło serca graczy i pokazało czym może być rzeczywistość rozszerzona, pojawiło się mnóstwo niezwykłych produkcji.

Jak zaczynały CD Projekt, Cenega, CI Games i Techland? Wszyscy wiemy, gdzie zaczynali Wozniak i Jobs. Również pierwsza siedziba Amazonu to garaż – tyle że Jeffa Bezosa. Larry Page i Sergey Brin także zakładali Google w garażu. Polscy mistrzowie na rynku gier wideo zaczynali zupełnie inaczej. Dwa filmiki dotyczące ASUS Zenfone 2


Jeden filmik z premiery pewnej linii telewizorów OLED

Taki materiał dla Artura Kurasińskiego

I może coś jeszcze, ale nie pamiętam:)

Tomasz Kreczmar
Tomasz Kreczmar
Tomek Kreczmar: Organizator, dziennikarz, publicysta, manager, tłumacz, miłośnik gier, technologii i ruchomych obrazów.