Newsy październik 2016

Newsy wrzesień 2016
10 sierpnia 2017

Newsy październik 2016

Cóż się wydarzyło na przełomie września i października:

Polska Obywatelska Cyberobrona: Już blisko rok działa Polska Obywatelska Cyberobrona (POC) – organizacja, której członkowie są wolontariuszami pragnącymi pomagać w obronie naszego kraju przed cyberatakami. Spotykają się w cyfrowym świecie, by wspierać rządowe agendy.

Polski symulator okrętu wojennego: W naszym kraju powstają nie tylko Wiedźminy i Dying Lighty, ale również poważne produkcje, łączące w sobie elementy gry wideo z narzędziem szkoleniowym. Jednym z przykładów jest VR Combat Simulator of Warship.

Wojsko i gry wideo (rozrywka w służbie zabijania): Już I wieku rzymscy legioniści wykorzystywali gliniane tabliczki i miniaturki do przedstawiania pola bitwy. Potem pojawiły się szachy, rozwinięte do słynnych gier bitewnych, które pruskie wojsko zaczęło wykorzystywać do szkolenia oficerów. Gdy pojawiły się gry wideo, armia również nie mogła pozostać obojętna.

Watson – sztuczna inteligencja IBM-u uratowała już ludzkie życie: Sherlock Holmes i doktor Watson rozwiązywali problemy metodą dedukcji, łączenia faktów i analizowania danych. Superkomputer IBM wykorzystuje specjalne połączenie algorytmów do przetwarzania języka naturalnego, wyszukiwanie informacji, reprezentację wiedzy, wnioskowanie automatyczne i uczenie maszynowe. I tak naprawdę nie ma nic wspólnego z Doylem.

„PAX Nadarzyn” i Comic Con Kielce, czyli wysyp branżowych eventów: Przez wiele lat brakowało nam w Polsce ciekawych, dużych, dobrych i godnych uwagi imprez dla graczy. Próby sprzed mniej więcej dekady kończyły się porażkami.

Bez zasad nie ma gry, a bez graczy reguły nic nie znaczą: Uczestnik i reguły – to dwa kluczowe elementy każdej gry. Oba te elementy wydają się oczywiste, ale są w nich pewne „kruczki”.

Przyjemny materiał wideo opracowany na potrzeby firmy Cenega z Kazimierzem Kaczorem:

Tomasz Kreczmar
Tomasz Kreczmar
Tomek Kreczmar: Organizator, dziennikarz, publicysta, manager, tłumacz, miłośnik gier, technologii i ruchomych obrazów.